Adafruit HUZZAH32 – ESP32 Feather Board
Feather-Board mit dem WROOM32 / ESP32 (240Mhz, WiFi und vielen IO-Pins)
Artikelnummer: ada-3405
über 20 Stk. ab eigenem Lager sofort lieferbar
Adafruit Industries
Produkte können auch abgeholt werden.
Fragen oden Anregungen? Kontakt.
Artikelbeschreibung
Details
Here are specifications from Espressif about the ESP32:
  • 240 MHz dual core Tensilica LX6 microcontroller with 600 DMIPS
  • Integrated 520 KB SRAM
  • Integrated 802.11b/g/n HT40 Wi-Fi transceiver, baseband, stack and LWIP
  • Integrated dual mode Bluetooth (classic and BLE)
  • 4 MByte flash include in the WROOM32 module
  • On-board PCB antenna
  • Ultra-low noise analog amplifier
  • Hall sensor
  • 10x capacitive touch interface
  • 32 kHz crystal oscillator
  • 3 x SPI (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 2 x I2C (only one is configured by default in the Feather Arduino IDE support)
  • 12 x ADC input channels
  • 2 x I2S Audio
  • 2 x DAC
  • PWM/timer input/output available on every GPIO pin
  • OpenOCD debug interface with 32 kB TRAX buffer
  • SDIO master/slave 50 MHz