Makeblock 100mm Omni Wheel
With Omni Wheels your Robot Car can move in all directions!
Artikelnummer:
MB-87080
Verfügbarkeitsbenachrichtigung aktivieren
Verfügbarkeit: Zur Zeit Ausverkauft
CHF 39.90
Artikelbeschreibung
Details
What Is 100mm Omni Wheel?
It is made of omni-directional copper wheel and cots. A omni-directional chassis can be composed by several wheels with connecting a 36 high power coder motor.
Features
- Body Material: PC and glass-fiber
- Wheel Material: Rubber
- Coupling Material: 6061 aluminum alloy
- Number of Disc: 2
- Number of Cots: 8
- Diameter: 100 mm;
- Pinion Diameter: 19mm
- Load Capacity: 20KG
Specifications | |
|---|---|
| SKU | 87080 |
| Product Name | 100mm Omni Wheel |
| Length | φ100mm |
| Cross-section Area | φ100X57.4 mm |
| Gross Weight | 410.4g (14.48oz) |
| Package Content (Quantity x Part Name) | 1 x 100mm Omni Wheel, 1 x 100mm Omni Wheel Shaft Coupling, 3 x Cuphead Screw M5*40, 3 x Lock Nut M5 |
Zusatzinformation
Zusatzinformation
| Artikelnummer | MB-87080 |
|---|---|
| Gewicht | 0.5000 |
| Hersteller | Makeblock |
Bewertungen
Fragen oder Anregungen?
Haben Sie eine Frage zum Produkt? Haben Sie eine Anregung zur Beschreibung oder sogar einen Fehler entdeckt? Kontaktieren Sie uns!

