PU Antistatic wrist strap with coil cord - Blue
more than 20 pieces available from stock
Regular Price: CHF4.90
Special Price CHF4.50
Antistatic Wrist Strap with coil cord to ESD-Protect your components, ICs and prints.
The band can be adjusted in size and fits every wrist.
The stretchable (up to 1.5m) coil cord is equipped with a 1 mOhm Resistor to ensure secure conduction of all static charges. The wrist strap is attached to ground by a banana-plug or crocodile clip and can therefore be connected to youR existing ESD-Installtation, or just be clipped to the metal part of your computer case f.ex.
| roduktname | Anti statische Wrist Strap |
| Farbe | Blau |
| Material | PU, Metall |
| FIR Handgelenk Umfang | 6" - 9" |
| Handschlaufe Breite | 2 cm/0,8" |
| Clip Größe | 5x0,7x1,2 cm/2 "x 0,28" x 0,47 "(L * W * H) |
| Kabel Länge | 70 cm/2.3Ft (nicht strecken) |
| Nettogewicht | 37g |
| Packungsinhalt | 1 x Anti statische Wrist Strap |
| SKU | P00000942 |
|---|---|
| Weight | 0.0220 |
| Manufacturer | OEM |
Do you have a question about a product? Do you have a suggestion for the description or even found an error? Contact us!
